Formit Pro, intuicyjne szkicowanie czy zbyteczne narzędzie?

Formit Pro udoskonalone narzędzie do szkicowania?

Mała symulacja zdarzeń. Gdzieś na świecie lub bardziej lokalnie w Polsce, w pewnym biurze urzęduje Inwestor z pomysłem na biznes i funduszem inwestycyjnym. Ten biznes wymaga odpowiedniej kubatury. Powiedzmy wieżowiec w centrum miasta, a może zabudowa wielorodzinna uzupełniająca pierzeję ulicy bądź rozbudowa centrum handlowego. Inwestor szuka pracownię do współpracy. Dzwoni, dowiaduje się, robi wywiad. Wiele kroków dalej, wybór trafia na Twoją pracownię. Ustalacie szczegóły i podpisujecie umowy. Od teraz zostajesz z czystą kartką. Zaczynasz proces projektowy, który rozpoczynasz oczywiście od koncepcji. Analizujesz działkę, badasz nasłonecznienie, linijka słońca, sąsiedztwo. Pierwsze szkice. Burza mózgów, kolejne koncepcje, kolejne. I……. jeszcze następne. Znasz to dobrze, prawda? A potem jeszcze czeka Cię modelowanie tej koncepcji, żeby mieć materiał do dyskusji z Klientem. Dobrze wiesz, jak to potem wygląda już dalej. Tego procesu nie zmienisz, ale możesz sobie go ułatwić. Jak? Na pomoc przybywa Formit Pro. Czyli narzędzie do koncepcyjnego modelowania, które umożliwia Ci szkicowanie, współpracę w zespole, wczesnej analizy i przeglądania wczesnego etapu koncepcji projektu.

Formit Pro, do czego służy? 

Podejrzewam, że znasz coś takiego jak Skechup. Prawda? Jeżeli tak, to używanie tego programu nie przysporzy Ci większych problemów. Formit Pro to przede wszystkim to intuicyjna dosyć świeża aplikacja modelująca, pewnego rodzaju szkicownik. Umożliwia automatyzację projektowania. Jest zintegrowaną platformą projektowania komputacyjnego, czyli modelowania parametrycznego (ang. computational design) i generatywnego (Dynamo). Pozwala na szybsze tworzenie koncepcji. Formit Pro również został wyposażony w moduł Generative Desing (tutaj). Głównym celem twórców aplikacji, było stworzenie środowiska łatwego w obsłudze i intuicyjnego. Ostatnimi czasy Autodesk postawił nacisk na rozwój tego produktu, dlatego od około 2019 przeszedł głęboką metamorfozę. Aplikacja działa bardzo dobrze na ekranie dotykowym oraz umożliwia jednoczesną pracę wszystkich członków zespołu na jednym pliku (ale nie mylić w Workset).

Formit Pro jest częścią kolekcji AEC co sprawia, że jest pewnym fragmentem workflow projektowania. Kiedyś była możliwość kupienia go oddzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że Revit jest rdzeniem, sercem tej kolekcji. Cenna jest integracja Formit z Dynamo. Pojedyncze elementy kolekcji są odpowiedzialne za jakiś fragment całego  procesu projektowego. Z mojego punktu widzenia, koncepcyjne projektowanie w Revicie było dość oporne. Teraz za pomocą Formit Pro, możesz szybko stworzyć koncepcję bryły, by potem ją wgrać do Revita. Wydaje Ci się to bez sensu? Myślę, że powinieneś ocenić to sam. Dla mnie ważne było, żeby szybko wymodelować, szkic z kartki. Funkcjonalność poleceń Revit w tym przypadku zabierała bardzo dużą ilość czasu.

Jak działać w Formit PRO?

Jak już wspominałam samo działanie programu, jest bardzo zbliżone do zasady działania Skechup. Tworzenie w nim komponentów jest bardzo intuicyjne. Działasz głównie na liniach i wyciągnięciach (extrusion), grupach i komponentach. Dowolnie możesz modyfikować tekstury, wykonywać analizy energetyczne oraz nasłonecznienia (również na podstawie konkretnego położenia geograficzne). Możesz modyfikować modele dostępne ze Skechup. Jednym słowem: w Formit stworzysz model koncepcyjny, w przyjaznym środowisku, a w Revit dołożysz już wymagane dane i komponenty.

Gdy skończysz modelować obiekty w Formit Pro, wówczas przenosisz plik natywny AXM do Revit. Kiedy należy to zrobić? Decyzja będzie to zależeć od:

  • rodzaju projektu
  • założeń poziomów szczegółowości
  • decyzji osób prowadzących projekt lub inwestora
  • od harmonogramu

W wersji programu 2021 opcja importu pliku z Fromit do Revit jest wbudowana, dostępna z poziomu „Dodatki” [Add-in]. We wcześniejszych wersjach należy go dodatkowo instalować. Po  wstawieniu modelu AXM do Revit każdy element jest traktowany jako oddzielny, ale nie jest wyposażony w odpowiednie dane i informacje. Przy instalacji Formit sprawdź kompatybilność swojego systemu z oprogramowaniem, bo możesz mieć potem problemy z importowaniem plików.

Efektywna współpraca i wymiana danych

W trakcie tworzenia i rozwoju produktu, bardzo duży nacisk został położony, aby wymiana między użytkownikami była jak najbardziej efektywna. Natywne narzędzie w Formit, umożliwa jednoczesną współpracę, kilku użytkowników na różnych urządzeniach w tym samym czasie, czyli Formit Collaboration. Nie działa to tak samo jak w przypadku Revita, czyli worksetów, natomiast wszyscy rzeźbią w jednej przestrzeni, w czasie rzeczywistym. Do tego program jest zintegrowany z Insight (tutaj) oraz BIM 360 (tutaj). Zastanawiasz się, z jakimi rozszerzeniami współpracuje Formit. Poniższa infografika powinna Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Podsumowanie

Oczywiście to nie wszystkie możliwości, jakie posiada Formit PRO. Chciałam Ci dzisiaj przedstawić sylwetkę tego niedocenianego, a nawet pomijanego programu z pakietu AEC. Być może nawet nie wiedziałeś, że masz do niego dostęp. Warto wypróbować jego możliwości i ułatwiać sobie pracę na etapie koncepcji. Efekty mogą Cię zaskoczyć. Zostawiam Was jeszcze z kilkoma grafikami, pokazującymi jakie rzeczy możesz wykonać w programie, jak wygląda on od środka oraz jak może pomóc Ci ułatwić pracę. Daj znać, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o jego funkcjonowaniu.

Źródła grafik: https://gallery.autodesk.com/

Inżynier aplikacji BIM
Joanna Grafka

Uczestniczenie w szkoleniach jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji co niesie ze sobą szereg korzyści istotnych zarówno dla firmy jak i jej pracownika, dlatego zajrzyj już teraz do naszej oferty szkoleniowej i wybierz coś dla siebie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych metod pracy z BIM, zajrzyj na nasz kanał YouTube! W przypadku chęci skontaktowania się z nami, wypełnij formularz poniżej.


Odwiedź nas też w innych miejscach! 🙂

Previous

Czy masz najszybszy komputer na świecie?

Autodesk Inventor – Granice w wiązaniach zespołów

Next

Click here to view all of our blog posts