eTransmit-przygotowanie pakietu plików projektu Revit

eTransmit – Przygotowanie pakietu plików projektu Revit

Spotkałam się z zapytaniem, czy da się w programie Autodesk Revit szybko przygotować bieżący projekt jako kompletny pakiet plików projektu Revit do wysyłki albo w celu archiwizacji, wraz z wszystkimi skojarzonymi plikami.

Program Revit posiada narzędzie, służące właśnie do tego celu.

Znajdziemy je w menu wstążkowym, w zakładce Dodatki na panelu eTransmit, pod nazwą Przekaż model(e).

Jeśli spróbujemy kliknąć polecenie  (Pokaż model(e)) podczas pracy z projektem, zobaczymy komunikat z informacją, iż należy przed uruchomieniem zadania zamknąć wszystkie dokumenty w Revit.

Po zamknięciu wszelkich projektów program pokazuje nam zawartość tzw. strony głównej Revit, a w wersji Autodesk Revit 2019.1 nie widać nawet wstążki. Włączam widoczność wstążki albo poprzez kliknięcie w lewym górnym rogu na Narzędzia główne, alternatywnie używam skrót <Ctrl>+<D>.

Przechodzę do zakładki Dodatki. Większość poleceń jest wyszarzona, ale nie wszystkie.

Użycie polecenia Przekeż model(e) nie powoduje już wyświetlenia monitu. Pojawia się okno eTransmit.

W sekcji Przekaż model(e), do wybrania plików możemy użyć albo przycisku Przeglądaj model…, albo Przeglądaj foldery… – użycie poleceń zależy, czy chcemy wskazać plik projektu Revit czy może folder.

Wskazuję plik .rvt (posiadający szereg podłączonych plików w formacie .rvt oraz plik w formacie .dwg.

W obszarze Zapisz model w za pomocą przycisku Przeglądaj foldery… wskazuję folder docelowy – przykładowo tworzę nowy folder na pulpicie o nazwie eTransmit.

Dwie dodatkowe opcje Uwzględnij raporty o przekazie i błędach oraz Utwórz folder wyjściowy dla każdego modelu źródłowego pozwalają dołączyć raport oraz zmienić strukturę wynikowego archiwum poprzez utworzenie dodatkowych podfolderów jeśli wskażemy więcej modeli Revit niż jeden.

W obszarze Dodaj pliki możemy, za pomocą pól wyboru, zadecydować, jakie typy plików mają zostać automatycznie dołączone do pakietu. Przycisk Dodaj pliki… pozwala dodać ręcznie dowolne pliki z dysku.

W obszarze Uaktualnij i wyczyść znajdują się dodatkowe narzędzia – są dostępne po zaznaczeniu opcji Czyszczenie (modele sprzed wersji 2019 zostaną uaktualnione, operacja wolniejsza). Użycie narzędzi ma sens, jeśli potrzebujemy przeczyścić zawartość pod kątem potrzeb potencjalnego odbiorcy i/lub jeśli wśród modeli znajdują się modele starsze niż w obecnej wersji Revit.

Można zdecydować o sposobie czyszczenia projektu, np. usunąć nieużywane rodziny i materiały, wyłączyć zadania, uwzględnić albo usunąć arkusze i określone typy widoków według potrzeb.

W ostatnim względzie, gdy zaznaczymy Uwzględnić wszystkie arkusze mamy trzy opcje: można uwzględnić wszystkie arkusze i wszystkie widoki, można uwzględnić wszystkie arkusze i pozostawić tylko widoki na arkuszach, można też uwzględnić wszystkie arkusze i widoki na arkuszach, plus wybrane typy widoków (nie na arkuszach); natomiast gdy zaznaczymy Usunąć wszystkie arkusze mamy dwie opcje: pozostawić wszystkie widoki lub pozostawić wybrane typy widoków.

W przypadku stosowania czyszczenia w celu archiwizacji własnej pracy dobrze jest nie usuwać plików źródłowych co najmniej do czasu dokładnego sprawdzenia wyników pracy narzędzia.

Ostatnia opcja na dole okna Zapisz te ustawienia, aby z nich skorzystać przy kolejnym użyciu funkcji eTransmit pozwala zapamiętać zmiany w oknie.

 

Kiedy wszystko jest ustawione, klikam przycisk Przekaż model(e).

Następuje procesowanie kompletowania plików. Jeśli wystąpiły problemy, narzędzie zgłasza ten fakt i podpowiada, gdzie znajduje się więcej informacji o błędach (folder docelowy modelu/-i).

    

 

Warto przejrzeć plik raportu _TransmittalReport.txt.

W przypadku opisywanego tu modelu przykładowego zostały zgłoszone błędy odnośnie ręcznie dołączonych plików graficznych linijki słońca – ale pliki mimo to zostały prawidłowo umieszczone w folderze docelowym, zatem zadanie w 100 procentach zostało wykonane prawidłowo.  Zatem pojawienie się ostrzeżeń nie musi oznaczać niewykonania zadania.

W folderze docelowym program utworzył podfolder FH_Construction_2018-10-5_10.47.22 – na bazie nazwy modelu głównego dodał datę i godzinę wykonania operacji.

Wewnątrz umieścił kolejny podfolder, już z zestawem plików, jak niżej, oraz pliki raportów.

Jak widać, eTransmit nie kompresuje plików a jedynie wyodrębnia je do folderu docelowego, wykonując po drodze zadane działania. Po sprawdzeniu zawartości możemy spakować całość do archiwum i dowolnym sposobem przekazać odbiorcy.

 

 

Previous

Filtry oparte na zasadach i filtry wyboru w Autodesk Revit 2019

Autodesk Inventor –Publikowanie iPart do Content Center

Next

Click here to view all of our blog posts