Kompendium wiedzy BIM – obowiązkowe odwiedziny w przeglądarce internetowej
Poprzedni artykuł zdominowały pozycje w tradycyjnej formie, papierowej. Nie jest to jedyne źródło z którego możecie czerpać wiedzę i poszerzać swoje horyzonty. Aby uzupełnić Wam listę zasobów, w trakcie trwania wydłużonej społecznej kwarantanny czas przejrzeć cyberprzestrzeń.
Z jednej strony zamówione książki mogły jeszcze do Was nie dotrzeć, a z drugiej gdy wpisujecie w wyszukiwarkę akronim „BIM”, dostajecie zawrotu głowy. Morze różnej jakości wiedzy prawdopodobnie wprowadzi spore zamieszanie. Jeśli zastanawiacie się nad implementacją BIM do organizacji, ostatnie czego potrzebujecie to chaos informatyczny i brak sprawdzonego źródła danych i darmowych narzędzi. Pokażę wam kilka cennych źródeł, z których możecie czerpać wiedzę bimową.
Standardy
Od wielu lat temat standardów BIM, przewija się w dyskusjach i konferencjach branżowych. Jak wiadomo, oficjalnych standardów oraz obligatoryjności BIM w naszym kraju jeszcze nie ma, więc każdy z uczestników procesu projektowego robi to po swojemu, w oparciu o wcześniejsze doświadczenia i opracowania zagraniczne. Na ratunek przychodzi podręcznik „BIM Standard PL” który powstał pod patronatem PZPB, PZITB, SARP przy współudziale wiodących firm Generalnych Wykonawców oraz ekspertów Fundacji EccBIM. Dokument ten jest przygotowany zgodnie z zasadami przygotowania i realizacji inwestycji kubaturowych w Polsce zgodnie z normą PN_EN 19650 i krajowym prawem budowlanym.
Lektura obowiązkowa.
Jest to pierwszy etap prac projektu dotyczącego stworzenia polskich standardów BIM przeznaczonych dla inwestycji publicznych w budownictwie, który ma zostać poddany publicznej weryfikacji. Weryfikacja ta, jest niezbędna do rozpoczęcia etapu drugiego, którego efektem ma być możliwość powszechnego wdrożenia BIM w Polsce od 2025 roku. Autorzy zapraszają do konsultacji branżowych, aby stworzyć solidną podstawę dla Ministra Rozwoju do dalszych prac nad wprowadzeniem tak potrzebnych procedur bimowskich w polskim procesie inwestycyjnym.
Co znajdziecie na tej stronie?
Znajdziecie m.in. szablon kodyfikacji elementów biblioteki, matryce atrybutów, schemat organizacyjny, tabele LOD, słownik pojęć i skrótów związanych z metodyką BIM, szablony dokumentów. Zostają tu omówione fundamentalne założenia przygotowania procesu informacyjnego, zasady standaryzacji i kluczowe dokumenty BIM oraz aspekty realizacji inwestycji w metodyce BIM w segmencie zamówień publicznych.
Zachęcam Was gorąco do zapoznania się z tym obszernym materiałem, komentowaniem treści i dzieleniem się swoimi spostrzeżeniami i uwagami, aby uruchomić testy pilotażowe i finalnie zamknąć proces standaryzacji. Wszystkie swoje uwagi możecie zgłaszać na adres email: [email protected]. Eksperci odpowiadać będą poprzez profil PZPB na platformie LinkedIn.
Stwórzmy razem nasze polskie standardy!
Wiedza teoretyczna i narzędzia
NBS jest globalną platformą łączącą wszystko co niezbędne dla osób zaangażowanych w proces budowlano-inwestycyjny. Na stronie znajdziecie sporą ilość artykułów o szerokim zakresie tematycznym, opis i rysunki odnoszące się do poziomu szczegółowości geometrii i informacji w oparciu o Uniclass, biblioteki BIM i wiele innych cennych materiałów. Zapewniam Was, że znajdziecie tu odpowiedź na większość nurtujących Was pytań. Dodatkowo w zakładce Support znajdziecie darmowe pluginy dotyczące np. przeglądania projektu. Wartością dodaną może się dla Was okazać także case study opisujące praktyczne przykłady zastosowania BIM. Na stronie regularnie umieszczane są informacje o różnych wydarzeniach branżowych w tym webinaria tematyczne. Dla każdego coś dobrego.
Plan pracy RIBA
RIBA Plan of Work jest jednym z elementów odnoszących się do etapowania inwestycji. Każdy z etapów ma jasno określone zadania i wyniki działań, które mają stanowić mapę procesów. Ma to pomóc zapewnić wykonanie pracy z zgodnie z oczekiwanymi i opisanymi standardami. Na stronie będziecie mogli się zapoznać z zasadami wykorzystywania matrycy do organizacji projektu. Pomoże wam to również w łatwiejszym przypisaniu zadań do konkretnego uczestnika realizującego projekt. Plan pracy możecie pobrać w formie darmowej tabeli Exel. Warto też dodać, ze plan pracy jest scalony z platformą NBS.
buildingSMART
Strona prowadzona przez buildingSMART jest cennym źródłem informacji i inspiracji. Warto do niego zajrzeć po nowinki ze świata BIM i update posiadanych informacji. O tym, czym jest buildingSMART nie muszę Wam tłumaczyć, ale zaglądać tam warto często.
Implementacja
A co jeśli chcecie sprawdzić jak wdrożyć BIM do organizacji oraz swoją gotowość do tego przedsięwzięcia. W sieci znajdziecie dużo platform, które dzięki prostym zasadom przedstawią Wam prostą analizę firmy i jej predyspozycje. Co najważniejsze, znaczna ich część jest darmowa. Jedną z nich jest BIM Profiler.
Działa na prostych zasadach i odbywa się w trzech krokach:
W kroku 1 wprowadzacie ogólne informacje o swojej firmie tj. : typ organizacji, ilość zatrudnionych w niej pracowników oraz lat pracy w BIM.
Następnie zostaniecie poproszeni o ocenę firmy w 6 obszarach: strategia, użycie BIM, procesy, technologia, personel, struktura danych. Za każde pytanie możecie uzyskać od 0 do 5 punktów. W tym kroku określacie bieżącą pozycję, w której się znajdujecie oraz docelową, czyli tą do której dążycie. Gdy już przejdziecie przez wszystkie pytania, otrzymacie swoje kompetencje w formie tzw. Spider matrix.
Man and Machine
Nie może zabraknąć w tym zestawieniu naszych własnych starań w przekazywaniu Wam wiedzy. Na blogu MuM znajdziecie informację nie tylko z działu budowlanego, ale i mechanicznego. Dzięki temu posiadacie również darmowy dostęp do branżowych webinariów. Zachęcam Was do odwiedzin nie tylko naszego bloga, ale innych naszych zagranicznych partnerów np. oddziału brytyjskiego – https://www.manandmachine.co.uk/.
Pamiętajcie – źródeł wiedzy w Internecie znajdziecie dużo. Ale poszukujcie jej na sprawdzonych lub poleconych platformach, abyście nie powielali błędnych założeń lub nie wdrażali źle opracowanych standardów.
Pamiętajcie również, ze narzędzia mogą się zmieniać – ale dobre zasady pozostają niezmienne.
Dużo zdrowia na ten trudny dla nas wszystkich okres!
#zostańwdomu i ucz się BIMu! Do zobaczenia wkrótce na szkoleniach stacjonarnych i tych on-line.
Lista stron internetowych:
- Standardy: http://pzpb.com.pl/2020/03/17/bim-standard-pl-konsultacje-projektu/
- Wiedza teoretyczna i narzędzia:
- Narzędzia: https://toolkit.thenbs.com/
- Teoria i wiedza : https://www.thenbs.com/
- Plan pracy RIBA: https://www.ribaplanofwork.com/
- buildingSMART: https://blog.buildingsmart.org/blog
- Implementacji:
- BIM Profiler: https://bimconnect.org/en/bim-profiler/
- BIM Supportes: https://bimsupporters.com/
- Blog MUM: http://www.mum.pl/autodesk-platinum-partner/blog/
- A do tego jeszcze:
Inżynier aplikacji BIM
Joanna Grafka
Uczestnictwo w szkoleniach jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji co niesie ze sobą szereg korzyści istotnych zarówno dla firmy jak i jej pracownika, dlatego zajrzyj już teraz do naszej oferty szkoleniowej i wybierz coś dla siebie!