Domowa biblioteka BIM – czyli pozycje, o które powinieneś powiększyć swoje zasoby.

Domowa biblioteka BIM – czyli pozycje, o które powinieneś powiększyć swoje zasoby.

Nie ma co ukrywać: naszą przestrzeń zawodową i prywatną zdominowała kwarantanna wynikająca z epidemii koronawirusa. Wielu z nas zostało w domach, odkładając na potem wszystkie swoje plany. Jest to nowe wyzwanie organizacyjne, któremu musimy sprostać. Powstaje wiele artykułów klasyfikujących warte obejrzenia filmy, gry w które powinniśmy zagrać nim izolacja dobiegnie końca lub przepisy, które musimy wypróbować. Ja mam dla Was również pewną propozycję, związaną ze światem BIM.

Dostaliśmy przymusowy prezent w formie dodatkowego czasu, postarajmy się więc wykorzystać go efektywnie. Wiele sklepów internetowych uruchomiło upusty na zakup książek, darmowe dostawy i wiele innych. Celem tego artykułu będzie przedstawienie Wam godnych polecenia publikacji, które pomogą poszerzyć posiadaną już wiedzę czy też zaznajomić się z tematem metodologii BIM, w sytuacji kiedy dopiero zaczynacie się nią interesować.

Nasze polskie podwórko

Publikacji w naszym rodzimym języku jest niewiele, bo zaledwie 2. Każda z nich zawiera inny zakres wiedzy i sposób w jaki je przekazuje. Jeśli rozpoczynacie swoją przygodę z modelowaniem informacji o budynku, warto sięgnąć w pierwszej kolejności po książkę Andrzeja Tomana: „BIM – Innowacyjna technologia w budownictwie. Podstawy, standardy, narzędzia.” [Wydawnictwa Builder z 2006r.]

Książka omawia wiele zagadnień dotyczących BIM. Pokazuje nam ścieżkę rozwoju pracy projektanta od deski kreślarskiej, po projektowanie wspomagane technologią. Pokazuje BIM jako wynik czterech  rewolucji przemysłowych. Autor przedstawia szeroki zakres zastosowania metodologii BIM w procesie inwestycyjno-budowlanym: od strategii po zarządzanie i marketing (tzw. BIM Use Cases). Przybliża szanse i zagrożenia wynikające z implementacji BIM oraz wskazuje jakie problemy stoją przed polskim środowiskiem budowlanym i jakie bariery wynikają z naszej litery prawa (w tym z praw autorskich). Dowiecie się również czym są otwarte formaty, na czym polega dojrzałość BIM oraz odpowie Wam na pytanie o co chodzi z poziomem szczegółowości. Zastanawiacie się jakimi zasadami powinniście się kierować, aby prawidłowo wykonać model BIM oraz jakie są dobre praktyki projektowania w BIM? Tu właśnie znajdziecie odpowiedź.

Zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję, jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z BIM. Pozwoli Wam ona stworzyć dobry fundament pod dalsze etapy budowania Waszej wiedzy BIM. Dla osób obeznanych z tematyką BIM ta pozycja może okazać się niewystarczająca.

Drugą polską pozycją, skierowaną do wszystkich uczestników procesu budowlanego, jest książka „BIM w praktyce. Standardy. Wdrożenie. Case Study” autorstwa zbiorowego wydanego przez PWN. Celem autorów również było przekazanie podstawowych informacji o BIM. Ważnym aspektem tej publikacji jest pokazanie sposobu uruchomienia inwestycji publicznej w metodologii BIM z uwzględnieniem obowiązującego „Prawa zamówień publicznych” oraz związanych z nią innych dokumentów i regulacji

Poradnik ten sporo poświęca normom i zasadom współpracy obowiązującej obecnie w Wielkiej Brytanii, która w pewien sposób stanowi wzór do naśladowania w obszarze BIM poziomu 2. Tłumaczy skomplikowane procesy i pojęcia odnoszące się do wielu dziedzin np. do Agile.

Zapewniam, że w trakcie czytania tej pozycji, zostaniecie zmuszeni do większego skupienia się. Pojawią się kolejne pytania, na które znajdziecie odpowiedzi w dodatkowych przykładach i materiałach. Zdecydowanie jest to pozycja dla osób, które już coś wiedzą na temat metodologii BIM.

Przedstawię jeszcze Wam jeden podręcznik wydany w języku polskim odnoszący się do działań strategicznych na rzecz efektywności sektora budowlanego. Podręcznik dotyczący wprowadzenia modelowania informacji o obiektach budowlanych przez europejski sektor publiczny” jest wynikiem współpracy organizacji sektora publicznego z 21 państw, w ramach unijnej grupy zadaniowej ds. BIM, współfinansowanej przez Komisję Europejską.

Podręcznik służy wspieraniu Europy w przechodzeniu w kierunku sektora budownictwa cyfrowego, w sposób spójny dla sektora publicznego. Publikacja wykorzystuje wiedzę wszystkich autorów i ich doświadczenie. Przedstawiony został strategiczny pogląd programów BIM sektora publicznego, które można przyjąć, aby zapewnić świadomą i wartościową realizację inicjatyw w zakresie BIM. Jak sam autor mówi: „Jednorazowe projekty pilotażowe lub pomyślnie zrealizowane duże projekty infrastrukturalne, w ramach których przyjęto cyfrowe metody pracy, służą jako dobre przykłady, jednak Europa osiągnie korzyści w postaci oszczędności w wysokości 130 mld EUR wyłącznie dzięki szeroko zakrojonemu przyjmowaniu procesów cyfrowych w ramach głównych projektów budowlanych”. Należy dodać, że jest to publikacja darmowa, dostępna w formie pdf na stronie EUBIM Task Group.

A co z pozycjami obcojęzycznymi?

Zacznę od publikacji „The BIM Manager. Practical guidance for BIM projekt management” autorstwa Marka Baldwina – członka zarządu szwajcarskiego oddziału buildingSMART oraz naszego kolegi, który pracował w naszej Szwajcarskiej siedzibie Man and Machines. Jest to najświeższe wydanie dostępne na rynku, bo z 2019 roku. Książka w tym roku miała już drugie wydanie. Jest to pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zostać BIM Managerami.

Jest to dobrze przedstawiona i poukładana wiedza: od ogółu do szczegółu. Zaczynamy od sporej dawki wiedzy teoretycznej, która oswaja definicje i procesy ze świata BIM. Nie należy tych rozdziałów pomijać zwłaszcza, że w Polsce nie mamy uwarunkowań prawnych systematyzujących zagadnienia BIMowe. A chcąc przeprowadzić skuteczny projekt BIMowy, powinniśmy mieć doprecyzowane definicje tak, aby wszystkie strony procesu inwestycyjnego wiedziały co mają robić. Czytając kolejne rozdziały, teoria uzupełniana jest coraz większą ilością danych technicznych, pogłębiającą Waszą wiedzę. Natomiast książka jest napisana w taki sposób, aby zmusić Wam do przemyśleń i dyskusji.

W książce również uzyskacie odpowiedź jaka jest różnica między BIM Koordynatorem a BIM Managerem oraz kim jest BIM Champion? Tu tylko wtrącając, temat ról w BIM wymaga trochę szerszego spojrzenia i doprecyzowania oraz większej dyskusji, ale ten wpis tego nie dotyczy. Ale śledźcie nasz blog, na pewno coś takiego się niedługo pojawi.

Wartością dodaną tej książki jest duża ilość case study, znajdujące się praktycznie po każdym rozdziale. Jest to cenne gdyż, każde z tych przykładów opowiada o innej inwestycji z perspektywy różnych osób, które posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, którego nam w Polsce jeszcze brakuje.

Na koniec jeszcze dodam, że istotnym elementem książki jest rozdział o implementacji, gdyż uświadamia on, że we wdrażaniu BIM nie chodzi jedynie o zakup oprogramowania. Jego fundamentem jest zmiana sposobu myślenia, aby móc świadomie operować dostępnymi na rynku narzędziami i procesami BIM.  Ale jeśli chodzi o implementację to odeślę Was również do artykułu „Wdrożenie i standaryzacja BIM w pracowni architektonicznej” opublikowany w „Zawód: Architekt” nr. 67.

Na koniec przedstawię Wam jeszcze handbook, czyli książkę zawierającą instrukcje lub porady dotyczące sposobu wykonania pewnych czynności oraz najważniejsze informacje na temat BIMu. “BIM Handbook : A Guide to Building Information Modeling for Owners, Managers, Designers, Engineers and Contractors”.

Podręcznik ten jest obszerną i skrupulatnie napisaną publikacją, pokazując dowody wielu lat pracy autorów. BIM Handbook zapewnia dogłębne zrozumienie technologii BIM, biznesu i kwestii organizacyjnych związanych z jego realizacją, a także pokazuje zalety efektywnego wykorzystania BIM z perspektywy wszystkich uczestników zespołu projektowego. Omawia również różne studia przepadków. Książka ma za zadanie przeprowadzić czytelników przez zasady metodologii BIM, tak aby uniknąć frustracji i kosztów oraz aby zapewnić nowoczesne i prawidłowe podejście do projektowania budynków, których realizacja odbywa się w określonym harmonogramie, przy mniejszym użyciu materiałów i innych zasobów.

#zostanwdomu i czytaj książki

Jeśli już zostaliście w domu przynajmniej na 14 dni, wykorzystajcie je do uzupełnienia swojej domowej biblioteki, ale również swojej wiedzy w tematyce modelowania informacji o budynku. Niedługo pokażę Wam strony zawierające dużą dawkę sprawdzonych i rzetelnych informacji, które powinny znaleźć się w zakładkach Waszych przeglądarek. Należy jednak pamiętać, że tempo rozwoju BIM jest na tyle szybkie, że po przeczytaniu książek warto tą wiedzę zweryfikować z najbardziej aktualnymi materiałami.

Tymczasem miłej lektury! Dużo zdrowia i wytrwałości na czas panującej kwarantanny.

 

 

Lista omówionych publikacji:

  1. „BIM – Innowacyjna technologia w budownictwie. Podstawy, standardy, narzędzia.” Andrzej Toman
  2. „„BIM w praktyce. Standardy. Wdrożenie. Case Study”. Dariusz Kasznia, Jacek Magiera, Paweł Wierzowiecki.
  3. EUBIM Task Group. „Podręcznik dotyczący wprowadzenia modelowania informacji o obiektach budowlanych przez europejski sektor publiczny”. http://www.eubim.eu/wp-content/uploads/2018/05/GROW-2017-01356-00-00-PL-TRA-00.pdf
  4. „The BIM Manager. Practical guidance for BIM project management” Mark Baldwin.
  5. Artykuł „Wdrożenie i standaryzacja BIM w pracowni architektonicznej. Jan Rubel. Zawód: Architekt. Nr 67. http://www.izbaarchitektow.pl/pliki/za_67.pdf
  6. “BIM Handbook : A Guide to Building Information Modeling for Owners, Managers, Designers, Engineers and Contractors”. Chuck Eastman, Paul Teicholz, Rafael Sacks, Kathleen Liston.

Inżynier aplikacji BIM
Joanna Grafka

 

 

Uczestnictwo w szkoleniach jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji co niesie ze sobą szereg korzyści istotnych zarówno dla firmy jak i jej pracownika, dlatego zajrzyj już teraz do naszej oferty szkoleniowej i wybierz coś dla siebie!

Previous

Rabat 20% na zakup wybranych produktów Autodesk!

Kompendium wiedzy BIM – obowiązkowe odwiedziny w przeglądarce internetowej

Next

Click here to view all of our blog posts