Użytkownicy starszych wersji Revit przez wiele lat zapewne przyzwyczaili się do myśli, że program do tworzenia modelu terenu oferuje narzędzie modelowania powierzchniowego toposurface. Wraz z wersją Revit 2024 nastąpiła znacząca zmiana – wprowadzono nowy obiekt toposolid wraz z pakietem narzędzi do edycji kształtu i innych narzędzi i opcji towarzyszących, na wzór edycji płyt stropowych, a stare narzędzia zostały całkowicie usunięte.
Jeśli zastanawiają się Państwo, jak teraz działa narzędzie Obszar niwelowany i obliczanie bilansu mas ziemnych, uspokajam – wszystko działa na niemal identycznych zasadach, jak wcześniej. Dziś przybliżę typowy proces i niezbędne kroki do przeprowadzenia bilansu mas dla nowych brył terenu. Zacznijmy od podstawowych ustawień, potrzebnych do prawidłowego działania narzędzia i do wygodnej pracy z terenem projektowanym. Załóżmy sytuację, że posiadamy w projekcie Revit model bryły terenu istniejącego, zamodelowany ręcznie lub na podstawie importowanych danych, którego górna powierzchnia jest ukształtowana zgodnie ze stanem faktycznym. Dla potrzeb tego opracowania użyłam wstępnie rodzinę Ogólne – 1000mm.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/01-Bryla-terenu.jpg)
Dla dalszych kroków musimy w projekcie mieć zdefiniowane dwa etapy (ang. Phases). Niech będą to dwa etapy z typowego szablonu Revit: Istniejące oraz Nowa konstrukcja. Dla widoków, powiązanych z etapami, potrzebne będą też filtry etapów. Załóżmy, że wystarczą mi trzy, z ustawieniami jak poniżej.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/02a-Filtry-etapow.jpg)
Dla wyświetlania w statusie Nadpisany warto ustawić kod kolorystyczny dla reprezentacji liniowej i powierzchniowej. W tym zakresie każdy projektant może mieć własne wymagania i standardy. W moim przykładzie nadpisania będą zdefiniowane w następujący sposób.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/02b-Filtry-etapow-nadpisania.jpg)
Uaktywniam domyślny widok {3D}. Domyślnie jest on przypisany do etapu Nowa konstrukcja i ma systemowy filtr etapów Pokaż wszystko. Wskazuję model bryły terenu i za pomocą panelu Właściwości przypisuję dla parametru Etap utworzenia etap Istniejące. Teren przybiera kolor, zgodny z ustawieniami nadpisań wyświetlania dla filtra etapu, u mnie jest to kolor czerwony.
Przygotowuję trzy nowe widoki 3D o następujących nazwach, przypisanych etapach i filtrach etapów, przy założeniu, że wszystkie operacje, związane z niwelacją uda się wykonać widokach 3D.
Nazwa | Etap | Filtr etapu |
Teren istniejący | Istniejące | Nowe (wg kategorii) |
Teren projektowany | Nowa konstrukcja | Nowe (wg kategorii) |
Teren istniejący wyburzony i projektowany | Nowa konstrukcja | Nowe (wg kategorii),Istniejące, Wyburzone |
Mogą być potrzebne także dedykowane inne widoki, np. rzutów poziomych czy przekrojów, ale nie chcę komplikować sprawy i ograniczę się w tym miejscu do wykorzystania izometrii i widoków istniejących w szablonie. Zazwyczaj bryła terenu istniejącego obejmuje większy zakres, niż wyznaczony granicami działki. Musimy je nanieść. Do pracy z granicami wykorzystam domyślny widok rzutu terenu o nazwie Teren (Site), przypisany do etapu Nowa konstrukcja. Uaktywniam go i przypisuję w tym widoku tymczasowo filtr etapów Istniejące (wg kategorii).
Poleceniem Granica nieruchomości, w trybie szkicowania, definiuję granice działki. W realnym projekcie niezbędny byłby tu podkład DWG.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/03-granice-dzialki-terenu-istniejacego.jpg)
Następnie wskazuję bryłę terenu istniejącego i poleceniem Podziel z menu Zmieńrozdzielam teren znajdujący się w granicach działki od terenu poza granicami. Szkic cięcia definiuję na podstawie granic działki. Po zakończeniu podziału w domyślnym widoku {3D} można zauważyć, że obszar poza granicami działki został automatycznie przypisany do etapu Nowa konstrukcja. Ale może się zdarzyć wynik odwrotny – obszar wewnętrzny przypisany do etapu późniejszego, nie mamy na to wpływu.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/04-Podzial-terenu-istniejacego.jpg)
Zakładam dalej, że potrzebuję załączyć do dokumentacji widok modelu terenu istniejącego, więc chcę mieć zarówno „cały” teren w stanie istniejącym, i „cały” analogiczny teren w stanie projektowanym. Dlatego przypisuję zarówno obszar zewnętrzny jak i wewnętrzny do etapu Istniejące.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/05-Teren-istniejacy-przed-niwelacja.jpg)
Wszystko jest gotowe do stworzenia terenu projektowanego poleceniem Obszar niwelacji. Bardzo ważne jest, aby do tej operacji uaktywnić widok, skojarzony z etapem Nowe konstrukcje. Uaktywniam przygotowany wcześniej widok 3D o nazwie Teren istniejący wyburzony i projektowany. Wywołuję polecenie Obszar niwelacji z opcją Utwórz nową topografię w oparciu tylko o punkty obwodu – moim planem jest automatyczne zniwelowanie terenu w granicach działki z zachowaniem położenia punktów granicznych na obecnej wysokości i opcja ta jest w tym pomocna. Jeśli chciałabym wszelkie zmiany kształtu terenu wprowadzić ręcznie, wybrałabym opcję Utwórz nową topografię, taką samą jak istniejąca.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/06-niwelacja-teren-wewnatrz-gotowa.jpg)
Wskazuję obszar bryły terenu wewnątrz granic działki. Mam teraz trzy bryły terenu: w granicach działki teren istniejący i projektowany, poza granicami teren istniejący.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/07a-gotowe.jpg)
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/07b-gotowe.jpg)
Ponownie wywołuję polecenie Obszar niwelacji, tym razem z opcją Utwórz nową topografię, taką samą jak istniejąca i wskazuję bryłę poza granicami działki. Teren poza granicami działki w staniej projektowanym ma pozostać w identycznym kształcie, jak w stanie istniejącym.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/08a-gotowe-zewnetrzny.jpg)
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/08b-gotowe-zewnetrzny.jpg)
Dwa widoki 3D Teren istniejący oraz Teren projektowany pokazują oba modele, odpowiednio istniejący i projektowany.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/09-porownanie.jpg)
W widoku Teren projektowany mogę wygodnie wprowadzić wszelkie potrzebne zmiany projektowe, jak dodawanie punktów i linii wysokościowych, utworzenie wykopu pod budynek, utwardzenie kostką wokół budynku narzędziem Podpodział, projekt parkingu itp.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/10-teren-projektowany-gotowy.jpg)
Po zakończeniu prac nad terenem można wygenerować zestawienie z obliczonym bilansem mas ziemnych. Tworzę zestawienie brył terenu, przypisane do etapu Nowa konstrukcja, z filtrem etapów Nowe (wg kategorii). W moim przypadku głębokość wykopu nie jest zbilansowana nasypami i górkami w obszarze działki, do wywiezienia pozostałoby około 620 m3 ziemi.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/11a-zestawienie.jpg)
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/11b-zestawienie.jpg)
Po zakończeniu prac nad terenem można wygenerować zestawienie z obliczonym bilansem mas ziemnych. Tworzę zestawienie brył terenu, przypisane do etapu Nowa konstrukcja, z filtrem etapów Nowe (wg kategorii). W moim przypadku głębokość wykopu nie jest zbilansowana nasypami i górkami w obszarze działki, do wywiezienia pozostałoby około 620 m3 ziemi.
![](http://www.mum.pl/wp-content/uploads/2024/06/12-wlasciwosci-bryly.jpg)
Na zakończenie dodam, że dla zapewnienia poprawności obliczeń dla terenu istniejącego i dla terenu projektowanego najlepiej byłoby przypisać tę samą rodzinę bryły terenu, a zatem o takiej samej grubości warstw konstrukcji, ponieważ dla toposolids porównywana jest całkowita objętość terenów w obu etapach, a ukształtowanie powierzchni terenu, jak to było w przypadku terenu powierzchniowego toposurface.
Po drugie, w przypadku głębokich wykopów, cały wykop musi mieścić się w bryle terenu. Wszelkie objętości wycięte poniżej bryły terenu nie zostaną uwzględnione w obliczeniach.
Man and Machine Software
Senior App Eng AEC Anna Nowak