Biblioteki Inventor i Vault

Biblioteki Inventor i Vault

W ostatnim czasie spotkałem się z problemami z obsługą modeli w przypadku konfiguracji pliku ipj do pracy z bibliotekami umieszczonymi na dysku sieciowym.

Konfiguracja taka sama w sobie nie jest błędna – jest nawet zalecana w informacjach na stronach Autodesk. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy modyfikować pliki bibliotek znajdujące się już w repozytorium. U jednego z użytkowników w przypadku otwierania złożeń zawierających takie pliki Inventor zaczytywał oryginalne wersje plików bibliotecznych z dysku sieciowego co z kolei skutkowało tym, że Vault wykrywał zmiany w tych plikach w stosunku do stanu z repozytorium. Oczywiście plik nie był wypisany i nie można było  tych zmian zapisać w repozytorium.

Nie doszło by może do poważnych problemów gdyby nie próby obejścia normalnego trybu pracy z plikami przez użytkowników. W przypadku, gdy pliki bibliotek nie były pobrane na dysk lokalny Inventor umożliwiał rozwiązanie problemów w podrzędnych. Użytkownicy nie mając na dysku lokalnym odpowiedniego pliku wskazywali wersję z folderu biblioteki na dysku sieciowym. Nadpisywali też informacje o odwołaniach w pliku złożenia. Sytuacja ta prowadziła w najlepszym przypadku do tego, że tracone były zmiany wprowadzone w plikach bibliotecznych. W najgorszym zaś użytkownicy muszą pracować z plikami złożeń, w których w nieskończoność trzeba naprawiać odwołania do elementów podrzędnych.

Aby uniknąć opisanej powyżej sytuacji należy starać się pracować z folderami bibliotek według poniższych wytycznych:

– Jeżeli konieczne jest umieszczenie folderu bibliotek na dysku sieciowym nie modyfikuj umieszczonych tam plików. W przeciwnym razie w pliku ipj umieść odwołanie do folderu bibliotecznego znajdującego się w folderze roboczym Vault.

– Zmiana metadanych opisujących pliki biblioteczne możliwa jest w programie Vault bez najmniejszych problemów za pomocą polecenia Edytuj właściwości.

– Jeżeli konieczna jest modyfikacja geometrii w pliku bibliotecznym, należy go przedtem przenieść do folderu nie bibliotecznego w kliencie Vault – wówczas nie będzie problemów z jego edycją w Inventorze. Po skończonej pracy należy pamiętać o umieszczeniu pliku w poprzedniej lokalizacji.

Tomasz Kolasiński
Starszy inżynier aplikacji DM 

Previous

NAVISWORKS – reguły dla wykonywania kolizji

Nowości w Vault 2021

Next

Click here to view all of our blog posts