O zawodach BIM – jak zostać jednym z koordynatorów lub managerów?
Dziś będziesz mógł poczytać o zawodach BIM: koordynator lub manager. A w zasadzie znajdziemy odpowiedź na pytanie, jak zostać jednym z nich? O co w tym wszystkich chodzi? Wiele już słyszałam teorii od znajomych po fachu i przyszłych projektantów. Aby dojść do konkretnej odpowiedzi, musimy zahaczyć o kilka check pointów. Uświadomić jak wyznaczane są kompetencje. Jak to wygląda obecnie na rynku? Jednak pamiętaj: technologia wspiera procesy BIM, ale za wszystkim w dalszym stopniu stoją ludzie, którzy tworzą zespół. Samo stworzenie dobrze działającego zespołu nie jest proste. Od razu Cię uspokoję: jest trudno, ale da się to zrobić.
Odsłuchaj odcinek 004 na Spotify
Zawody BIM: fundament
Na wstępie chciałabym wyróżnić jeden z najważniejszych elementów projektu BIM: to umiejętność słuchania i komunikowania. Mamy wiele naleciałości z różnych etapów życia. Mało kto nas uczył sposobu komunikowania. Podobnie jest ze słuchaniem. Nawet w codziennym życiu zdarza się, że słuchamy, ale nie słyszymy. W trakcie realizacji projektu, w zespole powinna panować odpowiednia komunikacja. Jakiś jej schemat. Nawet najlepiej napisane dokumenty strategiczne z wytycznymi, nic nie dadzą, jeśli od samego początku, nie będzie ustalonego skutecznego komunikowania się i słuchania w zespole projektowym.
Czy da się wyraźnie określić zakres obowiązków?
Na pewno wiesz, jakie są nowe zawody związane z BIM: manager, koordynator, modelarz, programista i jeszcze kilkanaście w zależności od tego, z jakiego źródła wiedzy korzystasz. Podejrzewam jednak, że skoro trafiłeś na ten artykuł, to domyślam się, że chcesz pokierować swoją ścieżką zawodowa w kierunku managera lub koordynatora.
Najczęstszym pytaniem zadawanym przez projektantów: czy da się określić, że BIM manager robi to, to i to, a BIM koordynator robi inne „to”? Tu można powiedzieć najczęściej podawaną odpowiedź: to zależy. Role i zakres obowiązków BIM w strukturze firmy są w dalszym ciągu indywidualne i będą się różnić:
- od rodzaju organizacji,
- od wielkości i struktury wewnętrznej,
- od wielości projektu,
- od osób w zespole,
- od tego, czy jesteś architektem, czy pracujesz po drugiej stronie barykady u inwestora.
Nie ma oficjalnie potwierdzonych ram kompetencji i umiejętności, jakie powinieneś posiadać na takie stanowiska. Jest to umownie przyjęte, granica jest płynna, przy najmniej u nas w Polsce. Najważniejsze w tych postaciach, to solidnie zbudowane fundamenty inżynieryjne. Może być też tak, że na jednym projekcie jesteś tylko projektantem, a na innych projektantem i BIM managerem. W dużych firmach, w których BIM jest rozwinięty na bardzo wysokim poziomie, podział obowiązków BIM posiada już konkretną strukturę. Czyli jest główny BIM manager, który trzyma rękę na pulsie nad całością, z czytelnym podziałem obowiązków. Każda branża ma swoją strukturę i całą sieć połączeń, które są wewnętrznym standardem firmy. W małych firmach główny projektant pełni funkcję koordynatora i managera oraz modelarza, czyli pełen wachlarz obowiązków.
Umowy BIM
Są też oczywiście umowy. Pomału zaczynają się zapisy w dokumentach, gdzie określany jest zakres obowiązków, ale tu czyha wiele niespodzianek, zwłaszcza dla początkujących. Zostaną one albo zbyt szeroko opisane, albo zbyt szczegółowo. U nas na razie to raczkuje, ale dobrze, że podejmowane są próby. Pamiętaj, napisanie w umowie „projekt ma być w BIM”, aż mnie to przyprawia o dreszcze, jest bardzo niepoprawne. Zwróć na to uwagę i nigdy nie umieszczaj takich zapisów. W tworzeniu takich dokumentów trzeba znaleźć złoty środek. To odrębny temat.
Podstawowe umiejętności?
Jakieś podstawowe cechy jednak możemy wyznaczyć. BIM manager musi znać biegle oprogramowanie. Nie tylko projektowe, ale też przeznaczone do zarządzania, sprawdzania kolizji oraz do współdzielenia danych. Znać też powinien procesy BIM. To wszystko powinno być oparte na porządnym fundamencie, jakim jest wiedza techniczna i doświadczenie. Powinien też rozumieć realia pracy i potrzeby uczestników procesu inwestycyjnego.
W przypadku BIM koordynatora zgodnie z AEC UK BIM Technology Protocol skupia się bardziej na zarządzaniu pracą w ramach projektu niż na strategii wdrażania. Oczywiście odpowiada również za sprawną komunikację międzybranżową oraz koordynację i zarządzanie całym procesem dla danego projektu. Przydaje się również podstawowa umiejętność zarządzania zespołem.
Jak zostać specjalistą BIM?
Najlepsze są najprostsze rozwiązania. Zacznij od porozmawiania ze znajomymi po fachu. Dowiedz się u źródła, jak wygląda stanowisko BIM u nich w firmie. Jeśli Twój znajomy zajmuje stanowisko managera lub koordynatora zapytaj, jak wyglądała ich ścieżka w tym kierunku.
Masz też do dyspozycji grupy na Facebook czy LinkedIn, gdzie możesz zrobić naprawdę wartościowy research na ten temat. Większość projektantów zajmujących stanowiska BIM koordynatora lub managera zaczyna od asystenta projektanta. U mnie było podobnie. Im dalej w zawodowy las, jako asystent, tym zauważasz więcej, szukasz sposobów na usprawnienie swojej pracy, zwłaszcza tych czynności, które są powtarzalne, automatyzację. Szukasz rozwiązań, próbujesz, implementujesz. Czujesz powoli, co Cię interesuje. Rozwijasz i dostajesz coraz więcej nowych obowiązków, w wyniku uznania Twoich umiejętności przez innych. Idziesz głębiej w las, prosto w kierunku BIM. Przejście przez te wszystkie elementy pozwala na płynny rozrost Twojego doświadczenia przy projektach i idziesz dalej. To tak ogólnie. Taka ścieżka dotyczy nie tylko architektów, ale też konstruktorów, inżynierów budowy oraz product managerów z firmy IT, którzy wytwarzaj software dla BIM bądź startowali z pozycji niezwiązanej z BIM.
Kursy BIM
Obecnie BIM jest popularnym hasłem. Uczelnie w ramach swojego programu nauczania, prowadzą zajęcia BIM. Powstały również studia podyplomowe, szkolenia, kursy, pełna dowolność na których możesz powiedzmy w mocnym cudzysłowie, zostać BIM Managerem lub BIM Koordynatorem. Możesz wtedy aplikować na takie posady. W moim odczuciu, to się nie może udać. Obie funkcje, by być skuteczne muszą posiadać pewną pulę doświadczenia. Takie studia podyplomowe czy kursy są idealne dla osób które chcą podnosić swoje kompetencje i do tego szczerze zachęcam. Wybieraj jednak miejsca w których uczą Cię praktycy a nie teoretycy którzy nigdy nie pracowali na projektach.
A co, jeśli Twoja firma nie używa żadnych procesów BIM w projektach?
Jeśli firma nie używa, żadnego procesu BIM to masz, powiedzmy 3 wyjścia::
1. Pierwsza sytuacja – rozmowa z osobą decyzyjną o wdrożeniu BIM. W trakcie takiej rozmowy musisz pokazać potencjalne korzyści dla firmy. Do takiej rozmowy musisz się przygotować i użyć wszystkich pokładów dyplomacji, mając w tyle głowy, że to mają być konkretne benefity dla całej firmy i dla szefa. Nie jest to proste z wielu powodów. Jeden z nich to bimowy bałagan informacyjny, który może wpłynąć na konkretną postawę przełożonego w tej materii. Po tej rozmowie mogą wyniknąć 2 scenariusze dla Ciebie:
– Zdecydowane nie. Jeśli się na to godzisz wracasz do dawnych sposobów pracy, czekając aż coś się zmieni. Efekt: rosnąca frustracja, która może się zakończyć nienawiścią do zawodu.
– TAK! Masz to! Wdrażasz na projekcie pilotażowym wybrany proces BIM np. modelowanie 3D. W tym przypadku czujesz zew przygody. Nie zapominaj jednak uświadomić zawczasu przełożonego, że pierwszy projekt zawsze robi się dłużej i wymaga metody prób i błędów. Oczywiście good luck. Nie poddawaj się, nawet gdy Revit się zatnie i wyskoczy Ci fatal error 😊
2.Druga sytuacja – zmień po prostu firmę, w której pracujesz. Dbaj o rozwój swojej ścieżki zawodowej. Poszukaj takiej firmy która, umożliwi Ci rozwinięcie własnej wiedzy o BIM.
Podejmij wyzwanie
Wśród wszystkich słów, które dziś czytasz, jedno jest kluczowe. Nie zależnie czy chcesz być BIM managerem, czy BIM moordynatorem: najważniejsze jest praktyka i doświadczenie. Udział w projektach. Rozmowy ze współpracownikami. Wymiana informacji o poprzednich projektach. Nic tego nie zastąpi, nawet najbardziej wartościowy materiał znaleziony na blogu czy w filmie na YouTube.
Obecnie jednak trudno jest mówić o BIM. O tym, że coraz więcej projektów będzie teraz wymagało umiejętności posługiwania się platformami do projektowania w środowisku BIM, że takie kompetencje będą standardem i koniecznością, a nie mile widzianym dodatkiem, że już niedługo. Polski sektor budownictwa po wybuchu wojny na Ukrainie, przewiduje kilka negatywnych scenariuszy w zależności od rozwoju sytuacji militarnej i geopolitycznej, które mogą przybierać na sile. Wśród nich wymieniane jest wyhamowanie inwestycji, tych publicznych jak i prywatnych. Będzie to miało wpływ na decyzje o wdrażaniu BIM w biurach, ale nawet jeśli będzie taka sytuacja w Twojej przestrzeni zawodowej, nie poddawaj się. Poświęć ten czas na udoskonalanie swoich umiejętność. Będzie dobrze!
O innych możliwych scenariuszach, dowiesz się z analizy sytuacji polskiego budownictwa po ataku Rosji na Ukrainie, przeprowadzonej przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Zachęcam do zapoznania się z nim. Zostawiam Ci link: analiza.
Inżynier aplikacji BIM
Joanna Grafka
Uczestniczenie w szkoleniach jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, co niesie ze sobą szereg korzyści istotnych zarówno dla firmy jak i jej pracownika, dlatego zajrzyj już teraz do naszej oferty szkoleniowej i wybierz coś dla siebie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych metod pracy z BIM, zajrzyj na nasz kanał YouTube! W przypadku chęci skontaktowania się z nami, czy wyboru szkolenia dopasowanego do Twoich potrzeb, kliknij poniżej 🙂
Odwiedź nas też w innych miejscach! 🙂