Istnieją płatne nakładki do AutoCAD’a, których jedną z funkcjonalności jest wstawianie izolacji. Czysty AutoCAD ma również możliwość wstawiania symbolu izolacji ręcznie.
Poniżej kilka możliwości wstawiania izolacji.
Pierwsza z nich, to używanie stylu linii o nazwie angielskiej „Batting”, po polsku „Gradzinowanie”.
Dodajemy go z dostępnych stylów linii zapisanych w programie. Jeśli taki styl nigdy nie był używany, należy go wczytać do menadżera rodzajów linii.
Wstawianie działa na takiej samej zasadzie jak rysowanie linii: podajemy dwa punkty (początkowy i końcowy), a wielkość izolacji można dostosować skalą linii we właściwościach.
Tą metodą można wypełniać liniowe odcinki geometrii o przekroju prostokąta.
Drugą z metod jest dodanie bloku dynamicznego z odpowiednią geometrią (bądź pobranie tego elementu z sieci i wczytanie do programu).
Jest to blok dynamiczny, więc wstawiamy na rysunek, a następnie modyfikujemy jego położenie i wielkość.
Poniższy blok jest tylko przykładowym, natomiast tworząc blok dynamiczny mamy możliwość wygenerowania tabeli rozmiaru dostosowanej do naszych potrzeb i dokładnego wskazania wielkości izolacji.
Ostatnie rozwiązanie opiera się o wstawianie kreskowania.
Dzięki temu można wypełniać pod odpowiednimi kątami praktycznie każdy zamknięty obszar. Jedynie wielkość izolacji ustawia się poprzez zmianę skali kreskowania. Aby skorzystać z tej opcji, należy pobrać z sieci i umieścić w odpowiedniej lokalizacji (C:\Users\<nazwa_użytkownika>\AppData\Roaming\Autodesk\AutoCAD Mechanical <wersja>\ R<wersja>\plk\Support) plik z rozszerzeniem .PAT, który odpowiada za wzór kreskowania. Można bezproblemowo znaleźć darmowe wzory kreskowania, wpisując w wyszukiwarce internetowej frazę np. autocad insulation hatch.