Przypisywanie klas IFC do rodzin Revit za pomocą narzędzia

Niedawno przedstawiałam sposób na ręczne przypisywanie klasyfikacji IFC do obiektów Revit, pomocne przed eksportem projektu wymiany do formatu IFC.

Dziś, nawiązując do treści tamtego ćwiczenia, chciałabym napisać o narzędziu ułatwiającym zarówno samo przypisywanie klasyfikacji jak i ich wybieranie z bazy klas i typów IFC.

Jest to Classification Manager, który należy do grupy wtyczek BIM Interoperability Tools od firmy Autodesk. Pozwala on przypisywać do komponentów w szybki sposób dane klasyfikacyjne, takie jak np. tabele Omniclass, MasterFormat, UniFormat czy grupy kosztów z różnych cenników.

Wtyczka po zainstalowaniu w programie Revit jest widoczna w zakładce Dodatki. Znajdziemy na niej dwa narzędzia Setup oraz Assign Classification. Radzę podczas pracy z wtyczką ściągnąć jej panel z wstążki Dodatki do obszaru roboczego, aby jej narzędzia były widoczne, niezależnie od aktywnej zakładki wstążki Revit.

Narzędzie   (Setup) służy do ustawienia, z jakiej bazy będzie korzystać narzędzie główne. Po kliknięciu pojawia się okno ustawień. Poza dwoma przyciskami klasyfikacji brytyjskiej i amerykańskiej mamy opcję Use a custom database. Ponieważ chcę ustawić wtyczkę do pracy z przypisywaniem klas IFC, klikam właśnie tę opcję.

Bazy, dostarczone wraz z dodatkiem dla wersji 2019, znajdują się w ścieżce C:\Pliki programów (x86)\Autodesk\ClassificationManager. Dodam, że w tej samej lokalizacji znajduje się także plik parametrów współdzielonych o nazwie SP_ClassificationManager.txt, z którego wtyczka pobiera do projektu m. in. parametr IFCExportAs, stosowany podczas pracy z bazą IFC.

Bazy są w formacie Excel, co pozwala w jakimś stopniu je modyfikować, a nawet stworzyć własne ich wersje.

Interesuje mnie plik o nazwie Classification Manager Database IFC for Revit.xlsx. Zatwierdzam wybór.

Pora na przetestowanie działania wtyczki. W pustym projekcie Revit umieszczam rodzinę testową stołu, wymodelowaną na szablonie Modele ogólne.

Najpierw wskazuję w projekcie obiekt testowy (można wskazać jednocześnie wiele obiektów, stosując wszelkie narzędzia wyszukiwania w Autodesk Revit). Następnie klikam narzędzie   (Assign Classification).

Pojawia się okno, pozwalające poruszać się po drzewiastej strukturze bazy (obszar pośrodku w czerwonej ramce), natomiast dla klas przypisanych do kategorii Revit możliwe jest użycie listy rozwijalnej z filtrami kategorii Revit (obszar po prawej pokazany strzałką).

Jeśli z listy rozwijalnej wskażę Meble, struktura zawęzi się do głównej gałęzi, zawierającej klasę IfcFurniture, jak niżej. Wybieram IfcFurnitureType.TABLE. Wewnątrz pliku .xlsx bazy znajduje się informacja, że lista klasyfikacji zgodna jest z formatem IFC 4.1. Najnowszy format IFC, jaki w tej chwili obsługuje Revit to 4.0, więc jest ryzyko, że niektóre klasy czy typy nie będą obsługiwane.

W tle następuje dodanie do bieżącego projektu parametrów współdzielonych, potrzebnych do działania konkretnej bazy. Dla bazy klasyfikacji IFC jest to jeden parametr o nazwie IFCExportAs, o którym sporo było na jednym z poprzednich blogów, dotyczących ręcznego przypisywania klas IFC.

 

Przy okazji warto sprawdzić ustawienia samego parametru. Wtyczka standardowo dodaje go do grupy Dane – warto zmienić ją na Parametry IFC, jak niżej. W prawej części okna można ewentualnie zmodyfikować kategorie obiektów Revit, dla których wtyczka będzie zdolna dodawać wartości klasyfikacyjne. W moim testowym projekcie ważne jest zaznaczenie kategorii Modele ogólne.

Kiedy zajrzymy teraz do właściwości typu rodziny, zobaczymy dodany parametr i jego wartość.

Eksportuję projekt do formatu IFC i podłączam do Autodesk Navisworks celem sprawdzenia. Obiekt z kategorii Modele ogólne Revit jest w Navisworks klasyfikowany jako mebel (Furniture).

Narzędzie Classification Manager można pobrać ze strony https://www.biminteroperabilitytools.com/

 

Previous

Analiza naprężeń Inventor vs. Nastran In-CAD

Rozpoznawanie wersji zapisu rysunku AutoCAD DWG

Next

Click here to view all of our blog posts